Kniha či mobil pro vaše dítě?

V dnešním digitálním světě je samozřejmostí, že pohádky frčí a děti to láká. Samozřejmě je mnohem jednodušší posadit dítě k televizi, pustit mu nějakou tu pohádku a máte od něj klid. Hlavně máte čas na to dělat si něco svého. Otázkou ale je, co je pro dítě lepší, zda je lepší ho k té televizi posadit a mít od něj komfortnější klid, nebo jestli se v uvozovkách obětovat a přečíst mu nějakou tu knihu. Ta se společně zkusíme podívat na to, co je pro vaše dítě nejlepší. 

YouTube na mobilu

Kreslené a animované či jakékoliv pohádky v televizi jsou určitě skvělá alternativa pro to, jak vaše dítě zabavit, ovšem má to jeden veliký háček. Tím, že dítě sedí přímo před televizí a všechno vnímá, vnímá obraz, který v televizi probíhá. Všechno mu do mozku dává informace, jak má co vypadat. Tohle je veliký problém v tom, že dítě, když vše před sebou vidí, nemá prostor pro to, aby se v něm rozvíjela nějaká fantazie. Když poté zmíníte před dítětem nějakou určitou pohádku, vybaví se mu přesně obraz, jak byly ty postavy a tak dále, měly vypadat. 

Děti hrají na počítači

Naopak, pokud dítěti budete číst více knihy a dítě, bude mít prostor pro to představovat si, jak asi příběh vypadá a jak vypadají postavy v něm. Bude se v něm fantazie rozvíjet mnohem více. Fantazie je pro člověka velice důležitá, protože podporuje rozvíjení mozku jako takového. Nemůžeme říct, že je špatné, aby se děti dívaly na pohádky v televizi, ale na druhou stranu je velice důležité, abyste si na vaše dítě udělali i ten čas a přečetli mu nějakou knížku v posteli před spaním. Jak jistě, většina z nás ví, kdy jindy si udělat na knihu lepší čas, než v dětství v dospělosti často času moc nezbývá a je to mnohem složitější. 

Nemůžeme tedy s jistotou říct, že je dobré zvolit pouze jednu variantu. Nejlepší je, aby se to kombinovalo zdravě v obou směrech. Dítě si z každého vezme něco jiného.