Pokud jste si někdy hledali práci, nejspíše jste narazili na termíny jako “komunikativní angličtina podmínkou” či “znalost cizího jazyka výhodou”. Problémem je, že pod těmito slovy si každý přestaví něco jiného. Zatímco v nadnárodní firmě se od vás bude očekávat schopnost denní komunikace v cizím jazyce, na jiných pozicích bude stačit, že dokážete přeložit jednoduchý text. Jazykové certifikáty vám pomohou prodat vaše jazykové schopnosti na pracovním trhu, a zaměstnavateli pomohou rozhodnout se, zda uchazeč má na to, danou práci zvládnout. Naprostá většina jazykových testů dnes používá evropský referenční rámec. Tento rámec obsahuje celkem šest úrovní jazyka, A1, A2, B1, B2, C1 a C2. A1 značí začátečníka, A2 je přelom mezi začátečníkem a pokročilým, B1 odpovídá mírně pokročilému, B2 je pokročilý, C1 je velmi pokročilý, a C2 je naprosto nezávislý uživatel jazyka, obvykle téměř na úrovni rodilého mluvčího.
Nejrozšířenějšími a zároveň nejužitečnějšími jsou dnes anglické jazykové certifikáty. Vzhledem k tomu, že anglicky dnes mluví skoro každý, je jazykový certifikát skvělým způsobem, jak vystoupit z řady a ukázat, že to s vaším jazykovým vzděláním myslíte vážně. Certifikátů existuje několik, těmi nejběžnějšími jsou FCE, CAE a TOEFL. FCE je zkratkou pro “First Certificate in English”.
· Úroveň FCE testu odpovídá úrovni “mírně pokročilý”, a jeho nejčastějšími držiteli jsou středoškolští studenti, pro které je branou k dalším studiím. Test FCE je ideální pro ty, kteří se anglicky začali učit teprve nedávno, a rádi by si otestovali svůj progres. Kromě toho jsou testy FCE také skvělým způsobem, jak si osahat atmosféru testů.
· Dalším krokem na stupních jsou pak CAE, neboli “Certificate in Advanced English”. Ty jsou určeny středně pokročilým a pokročilým mluvčím, a jejich držitelství je na trhu práce opravdu výraznou výhodou.
· Pro opravdové fajnšmekry, kteří jsou si svou angličtinou naprosto jisti, existují i testy CPE, “Certificate of Proficiency in English”. Tyto testy jsou ideální pro ty, pro něž je znalost angličtiny naprosto klíčová, jako jsou učitelé či překladatelé.
FCE i CAE probíhají formou vyplňování papírových záznamových archů. Pokud raději píšete na počítači, je pro vás alternativou test TOEFL, “Test of English as a Foreign Language”. Na rozdíl od FCE a CAE, které platí doživotně, platnost TOEFL je omezena na dva roky, ale ve srovnání s FCE a CAE zde není žádná minimální hranice úspěšnosti. TOEFL test má pouze bodovou škálu od 0 do 120, a výsledkem je počet bodů. Kromě těchto všeobecných certifikátů existují ještě certifikáty zaměřené na určitý typ angličtiny. Univerzity ve Velké Británii často požadují od zahraničních student testy IELTS, konkrétně Academic IELTS, které testují znalost akademické angličtiny. Pokud hledáte práci v businessu, mohl by vás také zajímat BEC, tedy “Business English Certificate” nebo TOEIC “Test of English for International Communication”.