Senná rýma

Jaro je radostné období, ovšem pro toho, kdo je alergický na pyly, se může stát spíše obdobím utrpení, až ho kolikrát dožene k pláči. Lidí, kterým celé jaro teče z nosu, nebo ho mají ucpaný tak, že nemohou vůbec dýchat, celoročně přibývá. A může za to senná rýma. Naštěstí s ní jde docela snadno bojovat.

pampeliška

Senná rýma není ze sena
Název senná rýma je trošku zavádějící, protože nemá se senem vůbec co dělat. Přesto tak alergii na pylové částice, které poletují vzduchem, lékaři i pacienti označují. Senná rýma je sezónní alergická rýma, která dokáže pěkně nepěkně potrápit nejednoho alergika. Její vrchol připadá každoročně na přelom mezi jarem a létem.

Kdo sennou rýmou trpí?
Senná rýma není ničím výjimečným, trpí jí více než polovina populace. Objevit se může kdykoliv v průběhu života v jakémkoliv věku. Zpravidla začíná jako obyčejná rýma, ale potíže po týdnu neustoupí, naopak se budete cítit hůř a hůř. Potíže se zhoršují a nos je stále ucpaný. Navíc vám otečou a pálí oči, kýcháte a přidá se také úporný kašel.

léky

Kde se alergie bere?
Senná rýma je vlastně nepřiměřená reakce vaší imunity na vniknutí rostlinných pylů do vašeho organismu. Zanítí se vám sliznice nosu, očí a dýchacích cest, a za to všechno může působení alergenů.

Jak se senné rýmě bránit?
Kdo je na pyly alergický, měl by se především preventivně bránit, a to tak, že se vyhne kontaktu s alergeny. Proto se alergikům doporučuje vyhýbat se pobytu venku v rizikovém období. Je dobré sledovat pylovou předpověď. Vhodné je také dát si do oken síť, která zabrání, aby se pyl dostal do vašeho bytu. Také je dobré, aby pacienti posilovali svou imunitu dostatečným pohybem, správnou stravou a konzumací ovoce a zeleniny.

kapesník

Léčba senné rýmy
Navíc existuje mnoho léků, které na pylové alergie pomáhají. Naštěstí nemají žádné vedlejší účinky, takže se jich nemusíte bát. Jejich užíváním odstraníte zduření sliznice a uvolníte si zacpaný nos.