Výhody a nevýhody používání Facebooku


Facebook byl založen v únoru 2004 a o okolnostech vzniku projektu pojednává velmi dobře zpracovaný film Sociální síť (The Social Network).

Plusy


         I.            Snadná a rychlá komunikace

Nezáleží, kde se dvě osoby právě nachází. Během pár sekund si mezi sebou mohou vyměnit několik zpráv, či se dokonce vidět přes videohovor. Přínos Facebooku pro kontaktování lidí, se kterými se zrovna nemůžeme setkat osobně, mi přijde opravdu významný. Vše probíhá online, takže sice potřebujete Wifi či mobilní data, ale ceny volání a zpráv do zahraničí také nemusí být zrovna levné.
facebook ruka


       II.            Nabídky práce a možnosti prodeje/nákupu

Mezi facebookové novinky patří také „Marketplace“, který byl spuštěn v druhé polovině loňského roku. Jde v podstatě o stejný princip bazaru, na kterém jsou postaveny například již existující Vinted či Letgo. Uživatelé mohou prodávat nové nebo použité věci, případně je nakupovat. Velkou výhodou je rychlá komunikace s prodejci a v některých kategoriích i větší počet nabízeného zboží.

Novinkou jsou také inzerce práce, většinou samozřejmě propojené s facebookovými stránky, čímž se zvyšuje jejich důvěryhodnost.


     III.            Stránky, skupiny

Facebook je skvělým zdrojem informací. Ano, i těch mylných, čímž se dostávám ke stinnějším stránkám této sociální sítě.

 celosvětové sociální sítě

Mínusy


         i.            Komunikace 21. století

Jedním z nejpalčivějších problémů uživatelů internetu obecně je fakt, že sem lidé často přesouvají řešení věcí, které by měly probíhat mezi čtyřma očima. Čím více se může zdát, že Facebook sbližuje, tím více nás může ve skutečnosti odcizovat. Mnoho lidí se tak vyhýbá záležitostem, jako jsou například rozchody, či prostě jen nepříjemná sdělení.

S tímto vším se spojuje také hrozba kyberšikany, která otevírá bránu možností tyranům svou „oběť“ obtěžovat, když jí zrovna není fyzicky nablízku.

V této chvíli se musím lehce odklonit od tématu a připomenout, že šikana je trestným činem. Nikdo nemá právo ubližovat lidem kolem sebe. Nebojte se proto kontaktovat Linku Bezpečí (116 111) nebo Policii ČR (112, 158) dle závažnosti situace.


       ii.            Čas

Žijeme v uspěchané době. Nestíháte-li některé důležité činnosti, zkuste se zamyslet, zda netrávíte na sociálních sítích více času než obvykle.


     iii.            Pocity samoty a nenaplněnosti vlastního života, nutnost zabezpečení účtu a další

Je třeba si uvědomit, že lidé většinou sdílí příspěvky, když se chtějí něčím pochlubit, navštívili hezké místo, či se prostě zrovna cítí skvěle. To však neznamená, že jsou šťastní a úspěšní stále. Mnoho lidí se tak může cítit při prohlížení nových příspěvků smutně a nespokojeně se svým životem.

Nechcete-li být příliš „odhalení“ na sociálních sítí, doporučuji pečlivě zkontrolovat zabezpečení účtu a nastavení soukromí.

Takto zajistíte, že Vaše příspěvky uvidí jen lidé, které znáte.