Ubytování v Mikulově v centru vinařské oblasti protkané dávnou historií


Lednice, Valtice a Mikulov jsou nejvýznamnější sídla na Břeclavsku. V jejich blízkém okolí jsou nejnavštěvovanějšími oblastmi Lednicko-Valtický areál vytvořený šlechtickým rodem Lichtenštejnů a Chráněná krajinná oblast Pálava. Máte-li v plánu navštívit nejznámější vinařskou oblast v republice a ubytovat se v některém z těchto míst, například v hotelu Mikulov, nenechte si ujít dvě významné historické památky, kde se psaly dějiny osídlování zdejší oblasti již v pravěku.

pohled na Mikulov

DívÄí hrady

Až se budete toulat po Pavlovských vrších, zavítejte i na zříceninu hradu DÄ›viÄky. Směřuje k nÄ›mu Svatojakubská cesta z Dolních VÄ›stonic. Bývalému gotickému hradu se také říká DívÄí hrady, jeho historie sahá až do první poloviny 13. století a jeho zakladatelem byli pravdÄ›podobnÄ› pÅ™edkové rodu PernÅ¡tejnů. NejvÄ›tší význam hradu byl v raném stÅ™edovÄ›ku, kdy chránil hraniÄní pomezí. Od 14. století jej vlastnili LichtenÅ¡tejnové, kteří jej pÅ™estavovali do podoby, v jaké se dnes vyjímá na obtížnÄ› přístupném skalisku.

Hrad byl v provozu, i když byl jeho strategický obranný význam již prakticky nulový, až do tÅ™icetileté války, tehdy jej vlastnili DitrichÅ¡tejnové. V roce 1645 jej dobyli Å védové a zpustoÅ¡ili jako vÄ›tÅ¡inu historických sídel té doby na naÅ¡em území. V 17. a 18. století jeÅ¡tÄ› sloužilo hradní obvodové zdivo jako strážní objekt pro varování pÅ™ed vpády Turků, ale jeho osud zpeÄetili místní obyvatelé, kteří jej zaÄali rozebírat na stavební materiál pro výstavbu svých domů a vinohradů.

Svatý kopeÄek nad Mikulovem

Dnes jsou tu k vidÄ›ní pozůstatky renesanÄní baÅ¡ty ze 17. století a Äást hradního paláce. K hradu se vyplatí vydat za sluneÄného poÄasí s dobrou dohledností, je odtud velmi působivý kruhový výhled.

Věstonická venuše

Dolní Věstonice je malá vinařská obec na okraji vodní nádrže Nové Mlýny. Její význam tkví v archeologickém nálezu, který nemá nikde ve světě obdoby. V roce 1925 tu byla objevena keramická soška, pojmenovaná Věstonickou venuší. Zhotovili ji před zhruba 27 tisíci lety pravěcí lovci mamutů. Archeologické naleziště je od roku 2008 Národní kulturní památkou ČR.