Seznamte se s indickým chřestem shatavari

Asparagus racemosus, indický chřest, divoký chřest, chřest hroznovitý, shatavari, „lékař tisíce nemocí” či „královna bylin“ – pod všemi těmito názvy se skrývá rostlina, užívaná po tisíce let v Indii, Srí Lance, Nepálu a vůbec v oblasti Himalájí v lidovém léčitelství a v ajurvédské medicíně.

Svým vzhledem připomíná asparágus tak, jak ho známe u nás coby pokojovou květinu. Rostlina je popínavá a vyroste přibližně do výšky dvou metrů. Z letních bílých květů vzniknou počátkem podzimu červenofialové bobule. Hodně zajímavý je její kořenový systém – vytváří hlízy, které obsahují alkaloidy, bílkoviny, škroby, slizy, třísloviny, a hlavně množství fytoestrogenů. Což napovídá, že rostlina by mohla být prospěšná jak pro ženy, tak pro muže, a to v oblasti pohlavní vitality a rovnováhy.

asparagus-racemosus-3623964_960_720

Shatavari https://www.nakliceno.cz/shatavari/ pomáhá ženám při menstruačních problémech – jednak lze s její pomocí upravit pravidelnost cyklu, za druhé zmírňuje i premenstruační syndrom. Shatavari však vyhledávají i ženy při či po menopauze, neboť bylina pomáhá tlumit nepříjemné projevy tohoto životního období.

Kromě blahodárné působnosti na plodnost a reprodukční soustavu obecně, má i dobrý účinek na močový systém.

Bylina se ovšem používá i v jiných případech – napomáhá k lepšímu spánku a má mírné zklidňující účinky. Kromě toho se kombinuje ještě s dalšími bylinami do směsí, které podporují zlepšení imunitního systému. Zpracovávají se hlízovité kořeny a listy.

pexels-photo-4492093 (1)

Asiaté běžně užívají kořen shatavari pro kuchyňskou úpravu. U nás si můžete shatavari pořídit buď v prášku, anebo v kapslích.

Zajímavost: z důvodu kácení lesů a také kvůli velké poptávce po ajurvédských bylinách, mezi něž shatavari rovněž patří, mizí tyto rostliny ze svých původních stanovišť; z toho důvodu byl v Indii, ve městě Hisar zřízen Shatavar Vatika Herbal Park pro zachování a šíření těchto člověku prospěšných bylin.